Vajinoplasti Nedir?

Vajinoplasti, vajina daraltma ameliyatı ya da vajina sıkılaştırma ameliyatı olarak da bilinen, vajinanın deformasyona uğraması sonucu vajinanın daraltılmasını amaçlayan estetik bir operasyondur. Vajinoplasti ile kişiler eski estetik görüntülerine kavuşmakta ve operasyon sonrası başarılı sonuçlar alınmaktadır. Vajinanın genişlemesi kişiye olumsuz sonuçlar vermekte ve cinsel yaşamına da büyük oranda etki etmektedir. Vajinoplasti hakkında ayrıntılı bilgi almak için vajina daraltma nedir yazımızı okuyarak okuyabilirsiniz.

Vajinoplasti ameliyatında amaç, genişleyen dokunun alınması ve vajinanın etrafındaki dokunun sıkılaştırılmasıdır. Vajinoplasti operasyonu cerrahi ve lazer yöntemi olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Vajinoplasti operasyonu için en çok tercih edilen yöntem lazer yöntemidir ve kişilere acısız, ağrısız bir işlem sunmaktadır. Lazerle vajinoplasti operasyonu hakkında ayrıntılı bilgi almak için lazerle vajina daraltma nasıl yapılır yazımızı okuyabilirsiniz.

Vajinoplasti, vajinanın eski görünümüne kavuşmasını sağladığı için kişiye birçok avantaj vermektedir. Kişiler vajinada oluşan anormal durumların ortadan kalkması ile yani genişleyen vajinanın eski halini alması ile yaşamları düzene girmektedir. Ayrıca cinsel haz ve orgazmı da olumlu yönde etkileyerek tatmin olma durumunu arttırmaktadır. Vajinoplasti sonrası hasta kısa sürede normal hayatına dönebilmektedir.

Vajinoplasti sonrası iyileşme süreci ne kadar sürer?

Vajinoplasti sonrası iyileşme süreci bir hafta ile iki hafta arasında değişmektedir. Operasyon sonrası hasta ufak çaplı olsa da ağrı ve acı hissedebilir. Fakat iyileşme sürecinden sonra oluşan ağrı ve acı dinecektir.

Vajinoplasti sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Vajinoplasti sonrası dikkat edilmesi gereken bazı durumlar mevcuttur. Dikkat edilmesi gerekenler şöyledir:

  • Hasta ağrı ve acıyı azaltmak için ağrı kesici ilaçlar kullanabilir.
  • Eğer operasyon bölgesinde şişme varsa buz tatbiki yapılabilir.
  • Kişilere işlem sonrasında dört ile altı hafta boyunca cinsel ilişkiden uzak durulması önerilir.
  • Tampon uygulaması ve vajinaya etki edecek hiçbir operasyon yapılmamalıdır.

Vajina estetiği, çoğu zaman güzellik kaygısı ile yapılan operasyonun adıdır. Bu estetik türü kozmetik alan içerisine dahil olarak birçok kadının daha güzel bir cinsel hayata adım atabilmesi için düzenlenmektedir.

Vajina, yaş almaya ve sık cinsellik yaşamaya bağlı olarak zamanla değişebilir. Bu değişim genellikle olumlu yönde gerçekleşmez. Dolayısıyla bu durumda cinsel yaşamda partnerle kadının arasına mesafe koyması anlamına gelir. Sorunların çözümü için de vajina estetiği tedavisi uygulanır ve daha sağlıklı ve güzel bir cinsel yaşam hedeflenir.

Vajina estetiği denildiğinde genel olarak genital bölgenin daha genç hale getirilmesi yer almaktadır. Son dönemlerde çokça tercih edilen estetik operasyon da doktorlar tarafından uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra vajinada yaşanan sarkma, vajina dudaklarının aşağı yönlü hareketinin engellenmesi gibi durumlarda da vajina estetiği yapılır ve sorun çözüme kavuşur.

Kadınların yaş almaya başladıkça en büyük sorunlarından birisi haline gelen vajina genişlemesi, ameliyat ile birlikte çözüme kavuşabilmektedir. Bu sorunu ortadan kaldıran vajina daraltma ameliyatı, oluşan deformasyonları beden üzerinden siler. Genel olarak cinsel fonksiyonların bozulması dolayısıyla vajina daraltma operasyonunun yapıldığı söylenebilir. Kişiler ilişki sırasında vajinadan gelen ses ile konsantrasyon kaybı yaşar ve bu da çiftlerin birbirinden soğuması anlamına gelir.

Vajinal genişleme yalnızca cinsel hayatı etkilemez. Aynı zamanda vajina içerisinde enfeksiyonların oluşmasına da neden olur. Yapılan araştırmalar genişlik sorunu ile karşılaşan kadınların vajinalarında daha fazla enfeksiyon sorunu görüldüğünü ortaya koymaktadır. Dolayısıyla bu durum da operasyon için bir neden sayılabilir.

Vajina daraltma operasyonu sanıldığı gibi uzun süren bir ameliyat değildir. Yaklaşık olarak 1 ila 2 saat içerisinde tüm işlem tamamlanır ve kişinin vajinası istenilen ölçülerde daraltılır. Operasyon sonrasında kişi bir gece müşahede altında tutulur ve doktor gözetimine alınır. Ertesi gün doktorunuz herhangi bir sorun olmaması halinde taburcu işlemlerini başlatır. Bu bağlamda tüm süreç iki gün içerisinde tamamlanır.

Riskli gebelik ya da yüksek riskli gebelik; gebelik öncesi ya da gebelikte ek bir hastalığı olan veya taramalarda düşük riski veya bebekte sakatlık riski çıkan gebeliklerdir

Normal vajinal doğum yapılamayan durumlarda başvurulan yöntem, sezaryen doğumdur. Normal doğum düşünülen durumlarda acil olarak sezaryene geçiş yapılabileceği gibi doğum öncesi planlama yapılarak da sezaryen kararı alınabilir. Doğumdan önce sezaryen yapılacağı kesinleşmiş ise işlemin yapılacağı tarih ve saat belirlenebilir.

Sezaryen doğum, ameliyathane koşullarında ve anestezi altında gerçekleştirilen bir doğum tekniğidir. Bu işlemde önce karna, sonra rahme kesi uygulanarak bebeğin anne karnından çıkarılır. Daha sonra kesi yerleri dikiş ile kapatılarak doğum tamamlanır.

ajinal akıntı, vajina ve rahim ağzındaki küçük bezlerden salgılanan sıvıdır. Bu sıvı, vajinayı ve üreme sistemini temiz ve sağlıklı tutarak eski hücreleri ve kalıntıları temizlemek için her gün vajinadan sızar. Östrojen seviyelerindeki normal değişikliklerden vajinal akıntı meydana gelebilir

Rahim sarkması, vajinanın etrafındaki kas, bağ dokular, pelvik organları ve dokuları yerinde tutan sinir, kas dokularının zayıflamasıyla kopar ve vajenden dışarı sarkmalar meydana gelir. Normal doğum yapmak, östrojenin yetersiz gelmesi, yaşlılık gibi sebeplerden ortaya çıkmaktadır

Tedavi edilebilen cinsel yolla bulaşan hastalıklar: Sifiliz, bel soğukluğu, klamidya ve trikomoniyazdır. En sık görülen seksüel geçişli 4 hastalık ise; hepatit B, herpes simplex, HIV (AIDS) ve HPV tam olarak tedavi edilemez