Labia Majora Enjeksiyonu Nedir?

Büyük dudaklar, kadınlarda dış genital bölgede yer alan üzeri tüylü alandır. “Dış dudak” veya “labia majora” isimleriyle de bilinir. Büyük genital dudak yağ dolgusu ise bu bölgenin daha dolgun ve daha genç görünümü için yapılan bir genital estetik operasyondur.

Genç görünüm yağ dokusu çevresinde yer alan kök hücreler sayesinde gerçekleşmektedir. Tecrübe gerektiren bu genital estetik operasyon sonrası kozmetik sonuçlar oldukça yüz güldürücüdür.

Büyük dudak dolgusu yağ enjeksiyonu, hyaluronik asid enjeksiyonu veya kolajen enjeksiyonu ile yapılabilmektedir. Bu bölümde, kişinin kendi yağı alınıp hazırlandıktan sonra büyük dudaklara enjeksiyon şeklinde verilmesi şeklinde yapılan büyük dudak dolgusu hakkında detaylı bilgiler mevcuttur.

Büyük dudak yağ dolgusu “labia majora ogmentasyon”, “majora ogmentaston”, “labia majora büyütme” veya “büyük dudak yağ enjeksiyonu” gibi isimlerle de bilinir.

Büyük dudak dolgusu işleminin üç ayrı aşaması bulunmaktadır. Yağ greftleme prosedürü;

 • Yağ toplama (harvesting),
 • Yağ işleme (processing),
 • Yağ verme (lypofilling) işlemlerini içerir.

Dış dudak yağ dolgu uygulaması sırasında bazı kanüller (özel borular) ve yardımcı aparatlar kullanılmaktadır.

Yağ toplama (Harvesting, Lipoaspiration)

Yağ toplama işlemi “lipoaspirasyon” veya “harvesting” olarak da bilinmektedir. Lipoaspirasyon için en sık tercih edilen alan karındır. Ancak karın bölgesinde yeterli miktarda yağı olmayan, zayıf veya önceden abdominoplasti (karın germe ameliyatı) geçirmiş hastalarda karından yağ almak çoğu zaman imkansızdır. Bu yüzden yağ toplama işlemi (lipoaspirasyon) yan karın, iç uyluk, dış uyluk veya mons pubis bölgelerinden yapılabilir.

Yağ alma işlemi nasıl yapılır?

Yağ alma işlemi çoğunlukla genel veya hafif sedasyon anestezisi altında yapılır. Göbek deliği içinden girilen 3 mm çapındaki kanül (özel boru) sayesinde karın bölgesindeki yağ enjektör içine toplanmaktadır.

Ne kadar yağ toplanır?

Dokunun ihtiyacı doğrultusunda, genellikle 20 cc ile 100 cc arasında yağ toplanmaktadır.

Yağ işleme (Fat Processing)

Alınan yağ cerrahın tecrübe ve tercihine göre farklı şekillerde işlenir. Bunlar:

 • Yalnızca santrifüj,
 • Yıkama + Santrifüj,
 • Kuru (no-touch) teknikleridir.

Kuru tekniğe göre karından alanından alınan yağ inceltildikten sonra verilmeye hazır hale getirilir.

Yağ toplama işleminden önce “tümesan anestezisi” adı verilen yöntem ile hazırlanmış özel solüsyonun doku içine verilmesi durumunda santrifüj veya yıkama + santrifüj teknikleri uygulanmaktadır.

Yağ verme (Lypofilling)

Yağ verme işlemi, klitoris seviyesinden açılan küçük deliklere sokulan 1-1.5 mm’lik yağ verme kanülü aracılığı ile yapılmaktadır. Alınan ve inceltilen yağ, her iki büyük dudakların farklı katmanlarına eşit miktarlarda verilir.

Labia Majora Yağ Dolgusu İşlemi

Labia majora yağ dolgusu işleminden hemen sonra elle hafifçe masaj yapılarak yağın doku içinde homojen bir şekilde yayılması sağlanır.

Labia majora yağ dolgu operasyondan sonra verilen yağın önemli bir kısmı vücut tarafından geri emilmektedir. Operasyondan 6 ay sonra, enjekte edilen yağın ortalama olarak %30-40’ı kalıcı olarak kalmaktadır. Kalan bu yağın uzun süre (5 yıla kadar) kalıcılığı vardır. Ancak hızlı kilo verme durumlarında, vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi bu bölgedeki yağlar da eriyebilmektedir. Gerekli durumlarda büyük dudak yağ dolgusu işlemi tekrarlanabilir.

Büyük dudak yağ enjeksiyonu dokunun durumu ve hastanın tercihleri doğrultusunda labioplasti, vajinoplasti, perineoplasti operasyonları ile eş zamanlı olarak da yapılabilmektedir. Ayrıca aynı seansta genital PRP işlemi de uygulanabilmektedir. Genital PRP yağın kalıcılığını da arttırır.

Büyük dudak dolgusu haricinde yağ enjeksiyonları farklı bölgelere de yapılabilmektedir. İşlem bölgesinden alınan yağ;

 • G noktası büyütmesi
 • Sezaryen dikiş izlerinin tedavisi
 • İdrar kaçırma (stres üriner inkontinans) tedavisi
 • Yüzdeki derin cilt oluklarının tedavisi için de kullanılabilmektedir.

Büyük dudak yağ dolgusu sonrası erken dönemde büyük dudak bölgesine buz uygulaması önemlidir. Günübirlik yatışı yapılan hastalar kontrolleri sonrası, antibiyotik ve ağrı kesicilerin yer aldığı reçeteleri ile taburcu edilebilirler. İşlemden hemen sonra yağ alma bölgesine uygulanan bandaj ile kompresyon sağlanarak kanama önlenmeye çalışılır. Bandaj 48 saat sonra çıkartılabilir.

Büyük dudaklara yağ dolgusu sonrasında;

 • Bir hafta boyunca sıcak duştan kaçınılması,
 • Genital bölgenin ovulmaması,
 • Mekanik darbelerden uzak durulması,
 • Bir ay süreyle kaplıca, sıcak hamam, sıcak havuzların kullanılmaması,
 • Dar pantolon giyme, ata ve bisiklete binmeden kaçınılması,
 • Bir ay süreyle cinsel ilişkiye girilmemesi, ağır spor, fitnes ve yoga yapılmaması önemlidir.

Diğer taraftan, büyük dudaklara yağ enjeksiyonu sonrası sigara kullanımı hem kolajen oluşumunu hem de yağ dokusunun oksijenlenmesini olumsuz yönde etkileyecektir.

genital-buyuk-dudak-yag-dolgusu-nasil-yapilir-87

Riskli gebelik ya da yüksek riskli gebelik; gebelik öncesi ya da gebelikte ek bir hastalığı olan veya taramalarda düşük riski veya bebekte sakatlık riski çıkan gebeliklerdir

Normal vajinal doğum yapılamayan durumlarda başvurulan yöntem, sezaryen doğumdur. Normal doğum düşünülen durumlarda acil olarak sezaryene geçiş yapılabileceği gibi doğum öncesi planlama yapılarak da sezaryen kararı alınabilir. Doğumdan önce sezaryen yapılacağı kesinleşmiş ise işlemin yapılacağı tarih ve saat belirlenebilir.

Sezaryen doğum, ameliyathane koşullarında ve anestezi altında gerçekleştirilen bir doğum tekniğidir. Bu işlemde önce karna, sonra rahme kesi uygulanarak bebeğin anne karnından çıkarılır. Daha sonra kesi yerleri dikiş ile kapatılarak doğum tamamlanır.

ajinal akıntı, vajina ve rahim ağzındaki küçük bezlerden salgılanan sıvıdır. Bu sıvı, vajinayı ve üreme sistemini temiz ve sağlıklı tutarak eski hücreleri ve kalıntıları temizlemek için her gün vajinadan sızar. Östrojen seviyelerindeki normal değişikliklerden vajinal akıntı meydana gelebilir

Rahim sarkması, vajinanın etrafındaki kas, bağ dokular, pelvik organları ve dokuları yerinde tutan sinir, kas dokularının zayıflamasıyla kopar ve vajenden dışarı sarkmalar meydana gelir. Normal doğum yapmak, östrojenin yetersiz gelmesi, yaşlılık gibi sebeplerden ortaya çıkmaktadır

Tedavi edilebilen cinsel yolla bulaşan hastalıklar: Sifiliz, bel soğukluğu, klamidya ve trikomoniyazdır. En sık görülen seksüel geçişli 4 hastalık ise; hepatit B, herpes simplex, HIV (AIDS) ve HPV tam olarak tedavi edilemez