Perineoplasti Nedir?

Perineoplasti bir kadının anüs ve vajinasının şekil bozuklukları, kusurları, hasarları ve kusurlarına odaklanan cerrahi bir işlemdir. Ameliyat özellikle yara dokusunu, göze hoş gelmeyen şişkinlikleri ve istenmeyen cildi kaldırır ve ardından perineal kasları,vajinayı sıkılaştırır veya gevşetir.

Perineoplastinin ek bir yararı da, bu ayarlamaları yaparak, ameliyatın aynı zamanda kadının özgüvenini yeniden kazanmaya ve fiziksel olarak cinsel haz düzeylerini artırmaya hizmet etmesidir.

Perine, anüs ile vajina arasında bulunan alandır. Küçük olsa da, perine, çevredeki birçok organ için yapısal bir destek olma gibi önemli bir göreve sahiptir ve vajinal sıkılaştırma, gevşetmede büyük rol oynayan kasları içine alır.

Özellikle zor bir vajinal doğum yapmak, perine hasarının en yaygın nedenidir. Komplike olmayan bir doğum bile vajinal ve perineal kaslarda fiziksel travmaya neden olabilir. Bazen bebeğin daha kolay çıkması için perinede bir kesi (epizyotomi) yapılır. Doğal yırtılmayı veya planlı kesimi düzeltmek için daha az deneyimli bir doktor tarafından özensiz gerçekleştirilen dikişler, doku, kas ve perinenin uygunsuz iyileşmesine neden olabilir. Bu ağır yara izleri, ağrı ve rahatsızlık ile sonuçlanabilir. Elbette çoğul doğumlar bu sorunları daha da kötüleştirebilir. Perineoplasti, dikilen bölgeyi tekrar açarak ve doğru şekilde yeniden dikerek bunları düzeltebilir ve uygun iyileşmeyi sağlayabilir.

Aşırı kilo ve obezite, perine ve desteklediği yapılar dahil olmak üzere tüm vücudu zorlayabilir. Aynı zamanda kasları gererek esnekliklerini kaybetmelerine neden olabilir.

Hastalık veya aşırı diyet nedeniyle hızla kilo kaybetmek bir kişide sarkma ve fazla cildin tahribatını görülmektedir. Bu çirkin etkiler vücudun dışında görülebildiği gibi, dahili olarak da meydana gelebilir ve ağırlık baskısı ortadan kalksa bile perine ve diğer kasların kalıcı olarak sarkmasına neden olabilir. Gün içinde bir süreliğine tekrar eski şeklini alabilir, ancak sonunda birkaç yıl sonra girintiler ve çöküntüler kalıcı hale gelir.

 • Vajinal kaşıntı
 • Vajinal gevşeklik: (Cinsel hissin azalmasına neden olabilecek vajinal açıklığın gevşekliği)
 • Vajinismus: (ilişki girişimi sırasında vajinanın istemsiz kasılmaları)
 • Vulvar vestibulit: (penis veya tampon girişi sırasında şiddetli ağrı)
 • Genital siğiller
 • İnkontinans: (istem dışı idrar kaçırma)
 • İntraoital vajinal stenoz: (genellikle kanser tedavisinin neden olduğu vajinada daralma)
 • Disparoni: (küçük bir vajinal açıklığa bağlı ilişki sırasında ağrı)
 • Sistosel: (mesanenin vajinaya doğru çıkması)
 • Rektosel: (rektumun bağırsağa çıkması)
 • Estetik iyileştirme: (bölgeye daha çekici bir görsel görünüm kazandırmak için gevşek veya sarkık doku, çıkıntıların sıkılaştırılması).

Perineoplasti, genel veya lokal anestezi altında genellikle yaklaşık bir saat süren bir ayakta tedavi prosedürüdür. Nadiren hastaneye yatış gerektirir.

Perineoplasti sırasında arka vajina duvarına ‘V’ şeklinde bir kesi yapılır. Yara dokusu, çıkıntılar ve diğer hasarlar giderilir. Ameliyatın nedenine bağlı olarak kaslar ya gerilir ya da gevşetilerek sorunu giderilir, ardından dikkatlice dikilir. Kısa bir iyileşme süresinden sonra hastanın eve gitmesine izin verilir.

Riskli gebelik ya da yüksek riskli gebelik; gebelik öncesi ya da gebelikte ek bir hastalığı olan veya taramalarda düşük riski veya bebekte sakatlık riski çıkan gebeliklerdir

Normal vajinal doğum yapılamayan durumlarda başvurulan yöntem, sezaryen doğumdur. Normal doğum düşünülen durumlarda acil olarak sezaryene geçiş yapılabileceği gibi doğum öncesi planlama yapılarak da sezaryen kararı alınabilir. Doğumdan önce sezaryen yapılacağı kesinleşmiş ise işlemin yapılacağı tarih ve saat belirlenebilir.

Sezaryen doğum, ameliyathane koşullarında ve anestezi altında gerçekleştirilen bir doğum tekniğidir. Bu işlemde önce karna, sonra rahme kesi uygulanarak bebeğin anne karnından çıkarılır. Daha sonra kesi yerleri dikiş ile kapatılarak doğum tamamlanır.

ajinal akıntı, vajina ve rahim ağzındaki küçük bezlerden salgılanan sıvıdır. Bu sıvı, vajinayı ve üreme sistemini temiz ve sağlıklı tutarak eski hücreleri ve kalıntıları temizlemek için her gün vajinadan sızar. Östrojen seviyelerindeki normal değişikliklerden vajinal akıntı meydana gelebilir

Rahim sarkması, vajinanın etrafındaki kas, bağ dokular, pelvik organları ve dokuları yerinde tutan sinir, kas dokularının zayıflamasıyla kopar ve vajenden dışarı sarkmalar meydana gelir. Normal doğum yapmak, östrojenin yetersiz gelmesi, yaşlılık gibi sebeplerden ortaya çıkmaktadır

Tedavi edilebilen cinsel yolla bulaşan hastalıklar: Sifiliz, bel soğukluğu, klamidya ve trikomoniyazdır. En sık görülen seksüel geçişli 4 hastalık ise; hepatit B, herpes simplex, HIV (AIDS) ve HPV tam olarak tedavi edilemez