Vajina Gençleştirme Nedir?

Yıllarla birlikte yaşın ilerlemesi, gerçekleşen vajinal doğumlar, menapozla birlikte azalmış östrojen düzeyi ve kollojen dokuda artmış yıkım, azalmış yapımı vajinada bir takım değişikliklere neden olmaktadır.

Vajinanın esnekliğinin azalması, kuruluklar, vulvada renk değişiklikleri, iç dudakların sarkması ve asimetrik görüntüleri, volümsüz dış dudaklar kadında hem işlevsel hemde esetik bozukluklara yol açabilmektedir. Bu sebeplerle kadınlar, vajina gençleştirme operasyonları yaptırmaktadır.

Vajina gençleştirme (vajinal rejüverasyon) terimi son yıllarda kullanılan bir ifade. Vajina gençleştirme yıllar içinde hem hormonal değişenler hem kollajen dokudaki yıkımlar nedeniyle eski formunu, sıkılığını kaybeden veya vajina ve dış genital bölgeye uygulanan işlemlerin tümüne verilen bir ifadedir.

Vajina gençleştirme yöntemleri nelerdir?

Vajina gençleştirme, yalnızca anatomik olarak vajina daraltmayı değil fonksiyonel olarak alınan hazzı ve duyarlılığı da arttırmayı hedefleyen bu işlemler birkaç metod kullanılarak yapılır.

Vajina gençleştirme yöntemleri başlıca şunlardır;

  1. Vajinanın cerrahi olarak daraltılması (vajinoplasti),
  2. Lazerle vajinal daraltma işlemi,
  3. Labioplasti (iç dudak estetiği.

Küçük dudakların estetik operasyon (labioplasti) ve büyük dudaklara yağ veya kollajen enjeksiyonları ile vajina eski darlığına kavuşur elastikiyeti artar, vulvanın dışarıdan görüntüsü gençleşir, büyük dudaklar daha hacimli genç bir görüntüye kavuşur.

Riskli gebelik ya da yüksek riskli gebelik; gebelik öncesi ya da gebelikte ek bir hastalığı olan veya taramalarda düşük riski veya bebekte sakatlık riski çıkan gebeliklerdir

Normal vajinal doğum yapılamayan durumlarda başvurulan yöntem, sezaryen doğumdur. Normal doğum düşünülen durumlarda acil olarak sezaryene geçiş yapılabileceği gibi doğum öncesi planlama yapılarak da sezaryen kararı alınabilir. Doğumdan önce sezaryen yapılacağı kesinleşmiş ise işlemin yapılacağı tarih ve saat belirlenebilir.

Sezaryen doğum, ameliyathane koşullarında ve anestezi altında gerçekleştirilen bir doğum tekniğidir. Bu işlemde önce karna, sonra rahme kesi uygulanarak bebeğin anne karnından çıkarılır. Daha sonra kesi yerleri dikiş ile kapatılarak doğum tamamlanır.

ajinal akıntı, vajina ve rahim ağzındaki küçük bezlerden salgılanan sıvıdır. Bu sıvı, vajinayı ve üreme sistemini temiz ve sağlıklı tutarak eski hücreleri ve kalıntıları temizlemek için her gün vajinadan sızar. Östrojen seviyelerindeki normal değişikliklerden vajinal akıntı meydana gelebilir

Rahim sarkması, vajinanın etrafındaki kas, bağ dokular, pelvik organları ve dokuları yerinde tutan sinir, kas dokularının zayıflamasıyla kopar ve vajenden dışarı sarkmalar meydana gelir. Normal doğum yapmak, östrojenin yetersiz gelmesi, yaşlılık gibi sebeplerden ortaya çıkmaktadır

Tedavi edilebilen cinsel yolla bulaşan hastalıklar: Sifiliz, bel soğukluğu, klamidya ve trikomoniyazdır. En sık görülen seksüel geçişli 4 hastalık ise; hepatit B, herpes simplex, HIV (AIDS) ve HPV tam olarak tedavi edilemez